اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

آموزش های کاربردی

ورود به وبلاگ

فروشگاه کتاب

خرید کتاب

دانلود پاسخ نامه

ورود به بخش
logo-samandehi
انواع بازی برای کودکان و نوجوانان
انواع بازی برای کودکان و نوجوانان

همانطور که در مقاله قبل گفته شد بازی حق کودک و فرصتی برای تقویت رشد ذهنی و سلامت کودک است. همچنین حق بازی به عنوان یکی از اساسی‌ترین شرایط برای سلامتی کودکان محسوب می‌شود که حتی سازمان ملل متحد آن را به عنوان یک حق جهانی برای کودکان تبیین کرده است. در این مقاله می خواهیم درباره انواع بازی برای کودکان و نوجوانان برای شما صحبت کنیم.

(بیشتر…)

آشنایی با دفتر شطرنجی
آشنایی با دفتر شطرنجی

در این مقاله می خواهیم درباره آشنایی با دفتر شطرنجی صحبت کنیم.

داشتن الگو یکی از مهم‌ترین پایه‌های یادگیری در ریاضیات، طراحی، موسیقی و بسیاری از علوم و هنرهای دیگر است. دفتر شطرنجی با آموزش و طراحی تمرینات متنوع در زمینه‌ی شناخت الگوها و همچنین تکمیل کننده آموزش های ریاضی و یا سرمشق های کودکان پیش دبستانی و اول دبستان است. در دفتر شطرنجی میتوان الگوهای مختلفی را برای کودکان طراحی کرد و از آن ها خواست تا در کامل شدن طرح همکاری کنند. حتی کودکان می توانند با خلاقیت خود الگو و طرح های جدیدی را خلق کنند.

(بیشتر…)

فواید خواندن کتاب به همراه کودک
فواید خواندن کتاب به همراه کودک

در این مقاله می خواهیم به فواید خواندن کتاب به همراه کودک بپردازیم.

تحقیقات نشان می دهد کودکانی که از خواندن لذت می برند و بیشتر وقت خود را برای خواندن و لذت بردن از آن می گذارند ، مهارت در خواندن و نوشتن، واژگان گسترده تر و افزایش دانش عمومی و درک فرهنگ های دیگر را بیشتر از کودکان دیگر کسب می کنند. برخی از والدین در زمان کودکی خود کسی برایشان کتاب نخوانده است، به همین دلیل ممکن است هیچ تجربه‌ای در این رابطه نداشته باشند که بتوانند همان روش را برای کودکان خود دنبال کنند. بسیاری از بزرگسالان ممکن است که خودشان به تازگی مطالعه و کتابخوانی را شروع کرده باشند.

(بیشتر…)
تاثیر بازی های فکری بر کودکان
تاثیر بازی های فکری بر کودکان

روانشناسان امروزه درباره تاثیر بازی های فکری بر کودکان تحقیقاتی به عمل آورده اند و مقالاتی در این باره منتشر کرده اند.

روانشناسان و کارشناسان کودک معتقدند بازی‌های فکری برای تقویت تخیل و قدرت تصویرسازی کودکان بسیار مفید هستند. بعضی از بازی‌های فکری بصری می توانند تصورات کودکان را توسعه دهند که در آن بچه‌ها می‌توانند چگونگی پیروز شدن یا چرایی باخت را تجسم کنند. بازی‌های فکری برای پرورش و  علاقمند کردن کودکان به فعالیت‌های فیزیکی و فکری است که باعث الهام بخشی به آرزوهای آنها برای کسب دانش می‌شود. (بیشتر…)

کتاب در زندگی کودکان
کتاب در زندگی کودکان

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که علاقه به کتاب در کودک امری وراثتی نیست، اما می توانیم نقش کتاب در زندگی کودکان را تقویت یا تضعیف کنیم.

نقش کتاب در زندگی کودکان

کودکان در ماه های اولیه زندگی، با پاره کردن و ورق زدن کتاب ها، نوعی ارتباط با کتاب و دنیای مطالعه برقرار می کنند. واکنش های مثبت یا منفی والدین به این کار، می تواند زمینه ای برای ایجاد علاقه و یا بی میلی کودک به کتاب در سالهای بعد زندگی او و حتی در بزرگسالی شود. (بیشتر…)

تاثیر بازی های ماز در تقویت و رشد ذهنی کودکان
تاثیر بازی های ماز در تقویت و رشد ذهنی کودکان

در این مقاله میخواهیم درباره تاثیر بازی های ماز در تقویت و رشد ذهنی کودکان صحبت کنیم.

بازی ماز نخستین بار به دست مصریان باستان اختراع شد اما این اختراع برای بازی نبود، مصریان باستان مسیرهای پر پیچ و خم را ساختند تا برای پنهان کردن اموال خود از استفاده شود. این مسیرها برای سردرگمی سارقان و در امان ماندن ثروت مصریان به آن ها کمک می کرد.

بعد از قرن ها نویسده ای به نام Herodotus به مصر سفر می کند و از این مسیر ها بازدید میکند و که هرودوت این مسیر های پر پیچ و خم  را هزارتو خواند و در باره این مسیرها گفت: من این را بیشتر از یک مسیر هزار تو میدانم. و بازی ماز را از روی طرح این مسیر ها طراحی کرد.

(بیشتر…)

تاثیر نقاشی بر کودکان
تاثیر نقاشی بر کودکان

در این مقاله می خواهیم به تاثیر نقاشی بر کودکان بپردازیم.

کودکان از طریق فعالیت های نقاشی نکات بسیار زیادی را یاد می گیرند. نقاشی در آموزش و مراقبت های اولیه زندگی کودک نقش مهمی دارد. 

مربیان می دانند که نقاشی کشیدن یک فعالیت ساده نیست و باعث می شود که  انتقال ایده ها، ابراز احساسات، استفاده از هوش خود، کشف رنگ، کشف و ایجاد آثار و تجربیات لذت بخش در کودک تقویت شود. و همچنین در شناخت روحیات و شخصیت کودک تاثیر بسزایی دارد.

(بیشتر…)

چگونه کودک خود را به مطالعه علاقه مند کنیم؟
چگونه کودک خود را به مطالعه علاقه مند کنیم؟

در این مقاله می خواهیم به موضوع چگونه کودک خود را به مطالعه علاقه مند کنیم؟ بپرداازیم.

علاقه داشتن فرزندان به کتاب، می تواند به فرزند شما کمک کند نه تنها مهارت های زبانی، بلکه مهارت های سواد آموزی را نیز ایجاد کند و بخش مهمی از یادگیری در طول زندگی او است.

حتما این سوال برای شما نیز پیش آمده است که چگونه کودک خود را به مطالعه علاقه مند کنیم؟

در جواب سوال شما باید بگوییم که نویسنده کتاب های کودک همیشه روش های ساده ای برای آشنایی کودکان با داستان پردازی و کمک به آنها در هنگام خواندن کتاب پیدا و ارائه می دهند.

(بیشتر…)
آموزش جدول ضرب به سبک فیل و فنجون
آموزش جدول ضرب به سبک فیل و فنجون

جدول ضرب یکی از مهم‌ترین مفاهیم درسی در پایه سوم می‌باشد و آموختن آن برای بسیاری از دانش آموزان سخت است، اما با کمی دقت و ایجاد علاقه می‌توان براحتی مسائل پیچیده ریاضی را به کودکان آموخت. در این بخش همراه ما باشید با توضیحاتی در خصوص آموزش جدول ضرب به سبک فیل و فنجون.

(بیشتر…)
تاثیر کتاب روی تربیت کودک
تاثیر کتاب روی تربیت کودک

بدون شک تربیت کودک مهمترین موضوعی است که ذهن والدین را از بدو تولد فرزندشان به خود مشغول میکند. از تاثیر کتاب روی تربیت کودک نمیتوان غافل شد. والدین همواره در جستجوی راهی برای تربیت ایده آل فرزندان خود میباشند. این روزها والدین روی فرزندان خود حساسیت بیشتری دارند و در تمامی زمینه ها در جستجوی بهترین ها هستند.
اکثر والدین قبل از تولد فرزند خود مطالعات بسیار زیادی در مورد اهمیت دوران کودکی و تاثیر آن روی آینده افراد دارند. بنابراین به خوبی از اهمیت آن آگاه هستند.
بنابراین از سنین کم شروع به استفاده از مدرن ترین و جدید ترین شیوه های تربیت کودک میکنند که گاهی اوقات این روش ها نتیجه ی منفی روی کودک گذاشته و موجب آسیب های جدی به شخصیت او میشود.


چگونگی تاثیر کتاب روی تربیت کودک

کتاب قابل اعتماد ترین دوست انسان از کودکی تا بزرگسالی میباشد .کودکان در سنین پایین آماده ی پذیرفتن هر گونه اطلاعات و مهارتی هستند. همچنین به سادگی میتوانند با همه چیز ارتباط برقرار کنند. برای مثال اگر والدین کتابخوان باشند کودک به مرور زمان به کتاب علاقمند میشود و با کتاب ارتباط برقرار میکند. وقتی والدین برای کودک خود کتاب میخوانند آن مطالب وارد ضمیر ناخوداگاه کودک میشود و روی کودک تاثیر بسیار میگذارد. والدین باید سعی کنند کتاب های مناسب کودک را برای او انتخاب کرده و با لحنی شیرین و کودکانه آن را برای فرزندان خود بیان کنند تا تاثیر گذاری کتاب بیشتر شود. معمولا کودکان کتابخوان بسیار آرام ترهستند و حرف شنوی بیشتری از والدین خود دارند. ولی کودکی که با کتاب ارتباط برقرار نکرده است شخصیتی پرخاشگر داشته و به نظرات والدین خود اهمیت نمیدهد.

عوامل موثر روی تربیت کودک

۱٫وراثت
بعضی از خصوصیات و ویژگی ها به صورت ارثی در افراد وجود دارند و انسان اختیاری در برابر آن ها ندارد و فقط میتواند با مطالعه کتاب های روانشناسی و یا کمک گرفتن از یک فرد متخصص مهارت هایی را برای کنترل عادت های منفی خود کسب کند. مثل آرام بودن , کم حرفی , آرامش و یا عصبی بودن درافراد.

۲٫خانواده

خانواده اولین محیطی است که هر فرد در آن قرار میگیرد و بدون شک در تربیت افراد مهمترین نقش را ایفا میکند. رفتار والدین و دیگر اعضای خانواده نقش بسیار پر رنگی روی شخصیت فرزندان و روی رفتار آن ها در موقعیت های مختلف دارد . بعضی از خانواده ها با مقایسه فرزند خود با دیگران باعث از بین بردن اعتماد به نفس آنها شده و کودکان خود را به افرادی منزوی در آینده تبدیل میکنند.
سعی کنید به کودکان خود اعتماد کنید و به علایق آن ها توجه کنید. به آن ها فرصت تجربه ی اتفاقات جدید بدهید تا کودکانی خلاق داشته باشید.

محیط اجتماعی

هر کشور ویژگی ها و قوانین مربوط به خود را دارا میباشد و از هر نظر کاملا متفاوت میباشد فرد باید از همان دوران کودکی بیاموزد مطابق قوانین کشورش رفتار کند و از انجام آن چیزی که ناهنجاری اجتماعی و یا جرم محسوب میشود دوری کند. البته در زمینه تربیت کودک نقش مادر و پدر کاملا متفاوت میباشدو هر کدام باید به وظایف خود عمل کنند.

ترتیب فرزندان

اگر یک خانواده دارای سه فرزند باشند هر کدام از آنها ویژگی های متفاوتی دارند. برای مثال فرزند بزرگ خانواده معمولا مسئولیت پذیر تر میباشد وحرف شنوی بیشتری از خانواده دارد ولی فرزند کوچک در بسیاری از اوغات وابستگی شدیدی به سایر اعضای خانواده دارد و وظایف خود را انجام نمیدهد.

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست