اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

کودک کتابخوان

کتابخوانی کودک , مطالعه , والدین کتابخوان , آموزش کتابخوانی , فرهنگ مطالعه

از آنجا که شخصیت هر فرد از ابتدای تولد پایه ریزی می‌شود، و شخصیت کودک در خانواده شکل می‌گیرد و تمام سالهای اولیه زندگی همراه والدین می‌گذرد، نقش آن‌ها در رشد و تکامل کودک بسیار مهم است. والدین کتابخوان، کودک کتابخوان نیز تربیت میکنند.

کتاب در زندگی کودک کتابخوان

با یک کتاب خوب انسان ساخته می‌شود، رشد می‌کند و برای حرکت آماده می‌شود. اگر خانواده راههای صحیح مطالعه و کتابخوانی را به کودک آموزش دهد و فرد از همان سنین کودکی به مطالعه عادت کند، به رشد اخلاقی خواهد رسید.

جعفر بای آسیب شناس کودک، اظهار داشت: کودک با شنیدن قصه‌‌، آرزوهای خود را می سازد، بسیاری از ناراحتی‌های روحی و نگرانی‌های خود را با شنیدن قصه برطرف می‌کند و گاه با گذاشتن خود به جای شخصیت‌های قصه‌ تجربه‌های ارزشمندی در درون خود بدست می آورد.

وی افزود: خواندن کتابهایی با موضوعات مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری و ادبی به طور غیر مستقیم آموخته‌های دانش آموزان را در ذهنشان ماندگارتر می‌کند.

به گفته زهرا فتحی، مدرس دانشگاه و مدیر انتشارات آستان جانان، والدین کتابخوان در تربیت فرزندان خود با مشکلات کمتری روبه رو خواهند بود زیرا یک کودک کتابخوان به لطف داشتن والدینی با اطلاعات و معلومات بالا از قدرت درک و فهم بیشتری نسبت به همسالان خود برخوردار است.

هرگاه مطالعه در یک خانواده به عنوان یک رفتار دائمی توسط والدین نهادینه شود، فرزندان هم به تبعیت از پدر و مادر خود به کتابخوانی و مطالعه علاقمند می شوند. در ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی و مطالعه، خانواده مهم ترین و اساسی ترین نقش را بر عهده دارد.
 
 

نقش مدرسه در ترویج کتابخوانی

فتحی اظهار کرد: سیستم آموزشی و مدرسه به عنوان عامل دیگر در تقویت و ترویج فرهنگ مطالعه در کودکان و نوجوانان موثر است و تجهیز کتابخانه های مدارس به کتاب های تازه و مناسب گروه های سنی با محتواهای جذاب و خواندنی در علاقه مند کردن دانش آموزان به مطالعه تاثیرگذار است.
 
وی یادآور شد: بیشتر مدارس در همه مقاطع تحصیلی دارای کتابخانه هستند و در اغلب مدارس مدیریت کتابخانه ها بعهده خود دانش آموزان است و این امر، در تشویق کودک به کتابخوانی نقش بسزایی دارد.
 
وی تاکید کرد: امروزه یکی از ابزارهای سنجش توسعه یافتگی و میزان رشد فکری و فرهنگی در جهان میزان مطالعه و خواندن کتاب، مجله، نشریه و … در بین شهروندان هر جامعه است.
بنا بر بررسی های انجام گرفته، سرانه مطالعه در ایران از ۲ تا ۷۲ دقیقه متغیر است. و از آنجا که لازمه داشتن جامعه ای رو به پیشرفت و بالندگی و توسعه یافته، افزایش سرانه مطالعه در بین مردم است، در این میان کتاب به عنوان محوری ترین ابزار مطالعه نقش تعیین کننده ای در رشد و شکوفایی جوامع دارد.
 
 
نقش ناشران در فرهنگ کتابخوانی
این مدرس دانشگاه با اشاره به نقش ناشران در ترویج کتاب و فرهنگ کتابخوانی اظهار کرد: ناشران به عنوان محوری ترین بخش در تولید و توزیع و انتشار کتاب تاثیر گذاری انکارناپذیری دارند.
هدف ناشران شناسایی نیازهای جامعه هدف و تلاش برای برآورده کردن خواسته های مطالعاتی مخاطبان و چاپ و نشر کتاب هایی با محتوای مناسب و با کیفیت برای گروه های سنی مختلف است و در ترویج کتابخوانی سه ضلع مثلث ناشر، مولف و محتوای کتاب نقش تعیین کننده ای بر عهده دارند.
 
 
 
در پایان با توجه به اینکه نقش والدین در کتابخوان کردن کودکان بسیار مهم است. برای کودکی که از خواندن زود خسته می‌شود، میتوان از تکنیک هایی برای علاقمند کردن کودک به کتاب استفاده کرد، برای مثال والدین همراه با او بنشینند کتاب را با صدای بلند بخوانند.
 
 
منبع: ایرنا 

نظری بدهید

پانزده − شش =

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست