اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

کودک کتابخوان

کتابخوانی کودک , مطالعه , والدین کتابخوان , آموزش کتابخوانی , فرهنگ مطالعه

از آنجا که شخصیت هر فرد از ابتدای تولد پایه ریزی می‌شود، و شخصیت کودک در خانواده شکل می‌گیرد و تمام سالهای اولیه زندگی همراه والدین می‌گذرد، نقش آن‌ها در رشد و تکامل کودک بسیار مهم است. والدین کتابخوان، کودک کتابخوان نیز تربیت میکنند.

کتاب در زندگی کودک کتابخوان

با یک کتاب خوب انسان ساخته می‌شود، رشد می‌کند و برای حرکت آماده می‌شود. اگر خانواده راههای صحیح مطالعه و کتابخوانی را به کودک آموزش دهد و فرد از همان سنین کودکی به مطالعه عادت کند، به رشد اخلاقی خواهد رسید.

جعفر بای آسیب شناس کودک، اظهار داشت: کودک با شنیدن قصه‌‌، آرزوهای خود را می سازد، بسیاری از ناراحتی‌های روحی و نگرانی‌های خود را با شنیدن قصه برطرف می‌کند و گاه با گذاشتن خود به جای شخصیت‌های قصه‌ تجربه‌های ارزشمندی در درون خود بدست می آورد.

وی افزود: خواندن کتابهایی با موضوعات مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری و ادبی به طور غیر مستقیم آموخته‌های دانش آموزان را در ذهنشان ماندگارتر می‌کند.

به گفته زهرا فتحی، مدرس دانشگاه و مدير انتشارات آستان جانان، والدين كتابخوان در تربيت فرزندان خود با مشكلات كمتري روبه رو خواهند بود زيرا یک کودک کتابخوان به لطف داشتن والديني با اطلاعات و معلومات بالا از قدرت درك و فهم بيشتري نسبت به همسالان خود برخوردار است.

هرگاه مطالعه در یک خانواده به عنوان يك رفتار دائمي توسط والدين نهادينه شود، فرزندان هم به تبعيت از پدر و مادر خود به كتابخواني و مطالعه علاقمند مي شوند. در ترويج و توسعه فرهنگ كتابخواني و مطالعه، خانواده مهم ترين و اساسي ترين نقش را بر عهده دارد.
 
 

نقش مدرسه در ترویج کتابخوانی

فتحي اظهار کرد: سيستم آموزشي و مدرسه به عنوان عامل ديگر در تقويت و ترويج فرهنگ مطالعه در كودكان و نوجوانان موثر است و تجهيز كتابخانه هاي مدارس به كتاب هاي تازه و مناسب گروه هاي سني با محتواهاي جذاب و خواندني در علاقه مند كردن دانش آموزان به مطالعه تاثيرگذار است.
 
وي يادآور شد: بيشتر مدارس در همه مقاطع تحصيلي داراي كتابخانه هستند و در اغلب مدارس مديريت كتابخانه ها بعهده خود دانش آموزان است و این امر، در تشويق کودک به كتابخواني نقش بسزایی دارد.
 
وی تاكيد كرد: امروزه يكي از ابزارهاي سنجش توسعه يافتگي و ميزان رشد فكري و فرهنگي در جهان ميزان مطالعه و خواندن كتاب، مجله، نشريه و … در بين شهروندان هر جامعه است.
بنا بر بررسي هاي انجام گرفته، سرانه مطالعه در ايران از 2 تا 72 دقيقه متغير است. و از آنجا که لازمه داشتن جامعه اي رو به پيشرفت و بالندگي و توسعه يافته، افزايش سرانه مطالعه در بين مردم است، در اين ميان كتاب به عنوان محوري ترين ابزار مطالعه نقش تعيين كننده اي در رشد و شكوفايي جوامع دارد.
 
 
نقش ناشران در فرهنگ کتابخوانی
اين مدرس دانشگاه با اشاره به نقش ناشران در ترويج كتاب و فرهنگ كتابخواني اظهار كرد: ناشران به عنوان محوري ترين بخش در توليد و توزيع و انتشار كتاب تاثير گذاري انكارناپذيري دارند.
هدف ناشران شناسايي نيازهاي جامعه هدف و تلاش براي برآورده كردن خواسته هاي مطالعاتي مخاطبان و چاپ و نشر كتاب هايي با محتواي مناسب و با كيفيت براي گروه هاي سني مختلف است و در ترويج كتابخواني سه ضلع مثلث ناشر، مولف و محتواي كتاب نقش تعيين كننده اي بر عهده دارند.
 
 
 
در پایان با توجه به اینکه نقش والدین در کتابخوان کردن کودکان بسیار مهم است. برای کودکی که از خواندن زود خسته می‌شود، میتوان از تکنیک هایی برای علاقمند کردن کودک به کتاب استفاده کرد، برای مثال والدین همراه با او بنشینند کتاب را با صدای بلند بخوانند.
 
 
منبع: ایرنا 

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه