اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

امروز میخواهیم درباره آموزش زبان انگلیسی به کودکان صحبت کنیم. همان طور که می دانید امروزه یادگیری زبان انگلیسی اهمیت زیادی زیادی در سطح سواد افراد جامعه و به طور خاص کودکان دارد.

به توانایی صحبت کردن و درک نمودن دو زبان یا بیشتر، چندزبانگی یا Multilingualism گفته می شود. از این لغت برای تعریف افراد یک جامعه که توانایی صحبت کردن چند زبان را دارند و همچنین جوامع مختلف استفاده می شود.

بسیاری از افراد در حال تحصیل در کشورهای خارجی و یا سفر به کشورهای دیگر هستند، مدارس، معلمان و پدر و مادرها همواره کودکان خود را به یادگیری زبان تشویق می کنند و اهمیت آن را درایجاد یک ذهن باز برای یادگیری و آشنایی با فرهنگ و هنرهای مختلف و همچنین پیشرفت و بهبود شرایط زندگی برای آن ها بیان می کنند.

بسیاری از ما تا زمان ورود به دبیرستان و دانشگاه یادگیری زبان دوم را شروع نمی کنیم، اما پژوهش های صورت گرفته نشان می دهند مقاطع ذکر شده زمان مناسبی برای شروع یادگیری زبان نیستند. در واقع تحقیقات جدید بیانگر این مسأله اند که بهترین زمان برای شروع یادگیری زبان، از سنین بسیار پایین است. پیش تر تصور می شد آموزش زبان انگلیسی به کودکان در این سنین، سبب بروز اختلالات و مشکلات زبان شناسی در کودک خواهند شد اما پژوهشگران معتقدند بهتر است در مراحل آغازین تولد کودک آموزش زبان دوم شروع شود.

آیا این بدین معنی است که افراد با سنین بالاتر از آموختن زبانی دیگر عاجز هستند؟ صد البته که خیر. منظور از موارد ذکر شده است که هر چه زودتر آموزش زبان را برای فرزندان خود آغاز کنید، یادگیری آنان از زبان بهتر و عمیق تر و در نتیجه مفیدتر خواهد بود.

اکثر ما از دوره های آموزشی زبان زمان دبیرستان خود چند جمله و یا عبارت به یاد داریم و بخش عمده ای از آن را به فراموشی سپرده ایم.

کودکانی که یادگیری زبان را از سنین پایین تر آغاز می کنند؛ از مزیت های فوق العاده آن بیشتر بهره مند می شوند. تثبیت زبان در مغز کودکان بسیار سریع تر انجام می شود و کودکان به راحتی می توانند صحبت کردن با یک زبان دیگر را بیاموزند.

چند مورد از فواید آموزش زبان انگلیسی به کودکان:

زبان شناسی بهتر

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سنین پایین تر موجب تسلط بیشتر و درک بهتر زبان در کودکان می شود؛ به گونه ای که در سال های بعدی تا این حد مؤثر نمی باشد. البته بهترین سن برای آموزش زبان به کودکان از سن سه سالگی به بعد است؛ زیرا در این زمان مغز آمادگی فراگیری یک زبان جدید را دارد و کودکان می توانند به راحتی یک زبان جدید را آموخته و به آن زبان صحبت کنند.

بهبود توانایی های درونی

تحقیقات نشان می دهد یادگیری زبان بیشتر از جنبه زبان شناختی به بهبود توانایی های درونی افراد می پردازد. برخی از این توانایی ها به شرح زیر است:

بهبود مهارت های حل مسئله
بهبود مهارت های تفکر انتقادی
افزایش خلاقیت
افزایش انعطاف پذیری ذهن
افزایش حافظه

افزایش پیشرفت تحصیلی

کودکان دو زبانه از مهارت های تفکر، حل مسئله و انعطاف پذیری ذهنی بیشتری نسبت به سایر افراد برخودارند و این خود موجب بهبود عملکرد تحصیلی آن ها می شود. همچنین دانش آموزانی که به یادگیری زبان می پردازند از مهارت های ریاضی بالاتری برخوردارند و بر خلاف باور عمومی یادگیری زبان نه تنها تسلط بر زبان مادری را مهار نمی کند بلکه آن را بهبود می بخشد.

با آموختن زبان به یک کودک مهارت سواد آموزی او تقویت می شود؛ زیرا ارتباط مستقیمی بین یادگیری زبان و توسعه سطح سواد کودکان وجود دارد.

غنی سازی فرهنگ

هر پدر و مادر مسئولیت پذیری دوست دارند فرزندشان انعطاف و درک بیشتری از فرهنگ های دیگر داشته باشد تا رشد او بهبود یابد و همچنین حضور موفق تری در جامعه داشته باشد. این امر تنها از طریق یادگیری زبان امکان پذیر است و موجب درک بیشتر کودک از افراد، فرهنگ های مختلف و شیوه های تفکر گوناگون می گردد.

یادگیری زبان درهایی را به روی کودک می گشاید که از راه های دیگر ممکن نیست. کودکان دو یا سه زبانه با منابع، افراد، مکان ها و فرهنگ های دیگر کشورها آشنایی بیشتری دارند و این موجب ارائه یک مزیت رقابتی در نیروی کار است. یادگیری زبان همچنین به درک عمیق تر و ارزش نهادن به فرهنگ و بشریت می انجامد که در نهایت یک زندگی غنی و تجربیات شخصی سودمندی را به همراه خواهد داشت.

بهتر است آموزش زبان انگلیسی به کودکان از سنین کمتر شروع شود زیرا کودکان در این سنین توانایی یادگیری یک زبان جدید را بدون لهجه زبان مادری خود دارند. زیرا :

می توانند مهارت های شفاهی و کلامی خود را افزایش دهند.

آموزش زبان و کلمات جدید موجب افزایش شادی و نشاط در کودکان می شود.

آموزش زبان در کنار دیگر کودکان موجب تقویت اعتماد به نفس کودک می گردد.

 یادگیری کامل یک زبان هم فرایندی طولانی و زمان بر است و بهتر است زودتر آغاز گردد. 

 

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه