اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

تصویرگری کتاب‌ کودک

کتاب کودک , تصویرگری , تصویرسازی

یک تصویرگر کتاب کودک با بیان اینکه هماهنگی میان متن، تصویر و تناسب آن با سن مخاطب بسیار حائز اهمیت است، گفت: اهمیت تصویرگری کتاب کودک بقدری است که این تصویرسازی ها به پرورش تخیل در کودک کمک می‌کند.

تصویرگری کتاب کودک در کنار ادبیات کودک و نوجوان، بخشی مستقل در هنر است که کاملا هدفمند و مخاطب‌شناسانه پیش می‌رود و بخش هنرمندانهٔ کتاب را تشکیل می‌دهد که در انتقال معنا و مفهوم متن بسیار موثر است.

تصویرگری کتاب متشکل از گرافیک و نقاشی است، دستاوردی است که پیوستگی دائمی با متن دارد و همیشه مبتنی بر روایت و قصه میباشد.

بهزاد غریب‌پور، تصویرگر کتاب کودک درباره کتاب تصویری و تصویرگری کتاب کودک و نوجوان بیان کرد: کتاب تصویری کتابی است که بخشی از کتاب با تصویر بیان می‌شود. 

کتاب تصویری حاصل تلاش نویسنده و تصویرگر است، بهمین خاطر ممکن است نگاه‌های متفاوتی در کتاب پیش آید، پس نویسنده و تصویرگر باید از نظر ذهنی بهم نزدیک باشند و از یک زاویه به کار نگاه کنند.

عدم هماهنگی بین تصویرگر و نویسنده باعث شکست و مشکل میان متن و تصویر می‌شود و در ‌‌نهایت مخاطب از این عدم همخوانی بین متن و تصویر دچار دوگانگی می‌گردد.

وی اشاره کرد که: کتاب باید به متن و تصویر مسلط باشد، و یک تصویرگر باید سن مخاطب را در نظر بگیرد، زیرا اگر هماهنگی بین مخاطب و تصویر ایجاد نشود، باز هم برای مخاطب مشکل‌ساز می‌شود.

او در پاسخ به سوال : در تصویرگری کتاب کودک تا چه اندازه به توانایی‌های ذهنی و ادراکی کودک در تصاویر خلق شده توجه می‌شود؟

گفت: این مسئله بستگی به هنرمند دارد، برخی از تصویرگران صرفا تصویرگری و زیبایی کار برایشان اهمیت دارد و به سن و فهم کودک کمتر توجه می‌کنند؛ و برخی دیگر به هماهنگی میان متن، تصویر و تناسب آن با سن مخاطب بسیار اهمیت می‌دهند.

وی اضافه کرد: با برخی از منتقدین کتاب کودک که معتقدند؛ کتاب‌های کودک نباید تصویر داشته باشند زیرا تصویر تخیل کودک را محدود می‌کند، مخالف هستم زیرا تصویر در بسیاری از موارد به پرورش تخیل در کودک کمک می‌کند.

در پایان: در تصویرگری کتاب کودک می‌توانیم از اِلمان‌ها و تصاویری استفاده کنیم که لزوما در متن کتاب نیامده و آنچه اهمیت دارد این است که از اِلمان‌هایی استفاده شود که مفهوم متن را به کودک برساند.

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه