اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

ادبیات کودکان

کتاب کودک , داستان های کودکانه , شعر کودکانه , قصه های کودکانه

دنياي شلوغ و پر جنجال امروز كمتر فرصتي براي اين باقي گذاشته كه بتوانيم در طول يك هفته چند صفحه­ اي از شاهنامه­ فردوسي يا چند حكايت كوتاه از گلستان سعدي بخوانيم. صرف نظر از تمام نظريات و تحقيقات و تعاريف و اختلاف نظرهايي كه در حوزه ادبيات كودكان وجود دارد، اين دانش بيش از هر چيز دیگری بر ذهن و روان کودکان نقش بر جاي خواهد گذاشت.

واقعيت اين است كه ادبيات دنياي سخن است، فضاي كلام است، عرصه­ گفته­ ها و نوشته­ هاست و ما در لحظه لحظه­ هاي­مان، با ادبيات سر و كار داريم و در گهواره­ ادبيات رشد كرده­ ايم. در اين میان کودکان در ابتدايي­ ترين سال­هاي زندگي­شان بيشترين تأثير را از واژه ­ها و جمله­ ها مي­ پذيرند.

تفاوت ادبیات کودکان با ادبیات برای کودکان:

در بررسي­ هاي علمي و بحث­هاي تخصصي بين ادبيات براي كودكان و مقوله­ ادبيات كودكان تفاوت برقرار است، بطور مختصر ادبيات براي كودكان به معناي خلق آثار هنريِ كلامي براي كودكان است كه آثار كودكانه خوانده مي­ شود. اما ادبيات كودكان جرياني است كه به بررسي و مطالعه­ چگونگي آثار كودكانه مي­ پردازد و موازين و بایدهای آن را تعيين مي­كند.

ادبيات كودك تیری است با دو نشان؛ علاوه بر اينكه مي­ تواند تضمين كننده­ سلامت و نشاط روزهاي كودكي باشد، مي­ تواند بزرگسالي پر بار و سالمي را نيز به ارمغان بياورد و با قرار دادن كودك در مسير صحيح رشدي او را به يك زندگي سالم و شاد و يك شخصيت كامل برساند.

ادبيات كودكان صرفاً به معناي خواندن گلستان سعدي، شاهنامه­ فردوسي و يا داستان­هاي هزار و يك شب نيست، بلكه ادبيات كودك عرصه­ همكاري و فعاليت چندين دانش پایه از جمله روانشناسي، جامعه شناسي، ادبيات، زبان شناسي، هنر، فلسفه و . . . است.

دانش ادبيات كودك از قرن 18 و 19 ميلادي، از زماني كه روانشناسي نگاه يكسره و يك­ تنه به دوره­ زندگي انسان را شكست و به تقسيم بندي زندگي انسان­ها از تولد تا مرگ پرداخت كه در اين ميان يكي از مهمترين دوره­ ها دوران كودكي بود.

پس از اين پي بردن به اهميت دوران كودكي منجر به ظهور دانش­ هايي چون ادبيات كودك، روانشناسي كودك، پزشكي كودكان و تشكيل نهاد­ها و انجمن­­ هايي شد كه در راستاي حمايت از كودكان و توجه بيشتر به آنان فعاليت مي­ كردند.

تفاوت ادبيات كودكان با ادبيات :

  • ادبیات کودکان مخاطب كم تجربه­ اي دارد، لذا بايد عالي­ تر و سازنده­ تر باشد. كودكان از نظر نوع، وسعت و ميزان تجربيات با بزرگسالان متفاوت­ اند و توانايي كمي در دريافت رويدادهاي مختلف در يك زمان دارند.
  • علاوه بر اين­ها محدوديت زباني و گنجينه­ ي لغات اندك آ­ن­ها و محدود بودن مدت زمان دقت­شان از ساير تفاوت­هاي كودك با مخاطب بزرگسال است.

ویژگی های ادبیات کودکان :

به طور كل مي­ توان گفت هر محصول گفتاري يا نوشتاري كه به طور خاص براي مخاطب كودك نوشته مي­شود ادبيات كودك نام دارد. كه بايد دو خصیصه را داشته باشد:

1. توانايي آفرينش لذت براي كودكان

2. توانايي انتقال مطالب و مفاهيم .

 

اهداف ادبیات کودکان :

1. آماده سازی كودك براي شناختن، دوست داشتن، حضور در محيط و ساختن آن

2. شناساندن كودك به خويشتن

3. كسب تجربه

4. سرگرم­ كننده و لذت­بخش بودن 

 

با توجه به اهميت و ضرورت اين دانش، روز 18 تيرماه در تقويم هجري شمسي روز ملي ادبيات كودك و نوجوان نام گرفته است. اين روز به مناسبت درگذشت مهدي آذر يزدي خالق قصه­ هاي خوب براي بچه­ هاي خوب و نويسنده­ نام آشناي كودكان نام­گذاري شده است، كسي كه روزهاي كودكي بسياري از بزرگسالان امروزي طعم قصه­ هاي او را دارد.    

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه