اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

روشهای آموزش حروف الفبا به کودکان

روشهای آموزش الفبای فارسی, آموزش الفبای فارسی, شعر و آموزش,بازی و کتاب

فارسی یکی از شیرین ترین و قدیمی ترین زبان های دنیا است و الفبای پیچیده ای ندارد. روش های آموزش حروف الفبا به کودکان بسیار مهم است و باید به گونه ای باشد که کودک را علاقه مند کند. شما می توانید با آموزش الفبا کودک خود را برای خواندن و نوشتن بیشتر آماده کنید. الفبای فارسی تشکیل شده است از سی و دو حرف که همگی با هم ترکیب می شوند و می توانند کلمات را بسازند. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که آموزش زبان فارسی و کلمات فارسی نیاز به آن دارد که کودک خود را با کلمات بزرگ و کوچک و حالات مختلف یک حرف آشنا کنید تا بتواند از بهترین حروف در کلمات استفاده کند.

روشهای آموزش حروف الفبا به کودکان عبارتند :

با استفاده از شعر :


کودکان به شعر علاقمند هستند و شعر خوانی برای کودکان می تواند آن ها را برای یادگیری حروف الفبا آماده کند. از زمان های قدیم شعرهای مختلف و گوناگونی برای آموزش الفبا طراحی شده است که در کوتاه ترین زمان می توانند باعث هجی کردن و آشنایی کلی کودکان با حروف الفبا شوند. شعر، مهم ترین ابزار یادگیری زبان برای فارسی زبانان است و وجود ادبیات آهنگین در این زبان باعث شده است که کودکان به این روش علاقه مند شوند. همچنین شعر خوانی برای کودکان می تواند مانند نوعی بازی و سرگرمی باشد که روی ناخودآگاه کودک شما تاثیر میگذارد. استفاده از این روش برای آموزش حروف الفبا به کودکان سنین دو تا پنج سال بیشتر توصیه می شود و در اکثر مواقع نیز موفقعیت آمیز میباشد.

آموزش حروف الفبا از راه لمس کردن:

معمولا درآموزش ها، از حواس بینایی و شنوایی استفاده می شود که این نوع آموزش را آموزش سمعی و بصری می نامند ولی برای آموزش عمیق تر بهتر است از حس لامسه هم استفاده شود. در این آموزش لازم است حروف الفبا را از جسم جامدی مثل چوب یا نایلون به شکل های مختلف بسازیم. بعد چشم بچه ها را ببندیم و یکی از حروف را به دست آنها بدهیم و از کودک بخواهیم پس از لمس کردن جسم ، نام آن حرف الفبا را به همراه نوع آن و اینکه آخر یا غیر آخر است را بگوید.

بازی روش جدا کردن کلمات:


یکی از اهدافی که معلمان درصدد آموزش آن به دانش آموزان هستند، شناخت اجزای یک کلمه است.
برای این آموزش از کودکتان بخواهید در منزل ، کلمات جدید را روی کارت های کوچکی بنویسد ، سپس هر یک از حروف آن را با قیچی جدا کنند
سپس به آنها کمک کنید تا اجزای جدا شده کلمات را خوب بررسی کنند و با در کنار هم قرار دادن آنها، مجددا کلمه مورد نظر را بسازند. بعد از اینکه کودک تک تک اجزای کلمه را خوب یاد گرفت از او بخواهید با مخلوط کردن حروف و صداهای به دست آمده یا حذف بعضی از آنها ، کلمه جدیدی بسازد و آن را باصدای بلند بخواند.


بازی با حروف در حمام:

موقعی که کودک را حمام میکنید برای اینکه علاوه بر آموزش از آن لذت ببرد با انگشت حروف هایی رادر پشت او بنویسید و از او بخواهید تا حدس بزند حرفی را که در پشت او مینویسید چیست.اگر هم سن کودکتان خیلی کم است از حروف های ساده استفاده کنید و کمکش کنید تا تشخیص دهد که مثلا حرفی که نوشتید س است یا ش ؟ کم کم میتوانید از کلمات پیچیده تر هم استفاده کنید.

آموزش حروف الفبا با کتاب های آموزشی و تصاویر:

بسیاری از نشریات اینترنتی و کاغذی اقدام به طراحی کتاب هایی کرده اند که میتوانند برای یادگیری و آموزش حروف الفبا بسیار تاثیرگذار باشند. برای مثال شما می توانید حروف الفبا را به سادگی و با ساده ترین کلمات آموزش دهید. این روش از آموزش حروف الفبا که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرد، بیشتر به عنوان شعر و الفبای آموزشی در دسترس است و می تواند ذهن کودکان را با شکل هر حرف آشنا کند.همچنین می تواند برای آموزش حروف کوچک و بزرگ مفید باشد. البته بیشتر این کتاب ها که در دسترس کودکان هستند، داستان های کوتاهی برای کودک دارند که به نوعی سرگرمی محسوب می شود تا کودک با کتاب ارتباط برقرار کرده و بتواند به سادگی این حروف را به خاطر بسپارد.

آموزش حروف الفبا با استفاده از فلش کارت:


فلش کارت ها از دیگر ابزاری هستند که بیشتر برای آموزش به کودکان بالای سه سال مورد استفاده قرار می گیرند. می تواند کودک را با شکل انواع حروف آشنا کند و تا حدی کودک را برای خواندن حروف آماد کند. از خوبی های این فلش کارت ها میتوان به آموزش کودک در یادگیری حروف کوچک، بزرگ و میانی اشاره نمود.

از پازل و جورچین برای آموزش حروف الفبا استفاده کنید:

یکی دیگر از وسایلی که برای یادگیری و آموزش حروف الفبا مورد استفاده قرار میگیرد می توان به پازل و جورچین ها اشاره نمود. این وسایل بازی که امروزه در بیشتر مغازه های اسباب بازی فروشی یافت می شوند، ابزاری بسیار جذاب و خوب برای یادگیری هرچه بهتر حروف الفبا به شمار می آیند و استفاده از آن ها توصیه می شود.

نتیجه گیری


آموزش حروف الفبا یکی از مهم ترین وظایف والدین می باشد ولی نباید به وادار کردن کودک به آموزش بینجامد. در این مقاله در مورد بهترین روش هایی که برای آموزش حروف الفبا به کودکان مفید میباشد صحبت کردیم. این نکته را به یاد داشته باشید که همه ی این روش ها در صورتی مفید واقع میشوند که مستمر و ادامه دار باشند و همچنین بهتر است به صورت ترکیبی از این روش ها استفاده کنید.مثلا استفاده همزمان از شعر و رنگ آمیزی میتواند بسیار موثر واقع شود.

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه