اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

چگونگی انتخاب کتاب مورد علاقه کودکان

انتخاب کتاب مورد علاقه کودکان , کتاب داستانی کودک , کتاب مناسب کودکان


این روزها یکی از مهم ترین دغدغه های والدین علاقه مند کردن فرزندانشان به کتاب خواندن است. بنابر این چگونگی انتخاب کتاب مورد علاقه و مناسب برای کودکان بسیار حایز اهمیت است
کودکان در ماه های اولیه زندگی، با پاره کردن و ورق زدن کتاب ها در واقع نوعی ارتباط با کتاب و دنیای مطالعه برقرار می کنند. واکنش های مثبت و یا منفی والدین به این امر میتواند زمینه ای برای ایجاد علاقه و یا بی میلی کودک به کتاب در سالهای بعدی زندگی او و حتی در بزرگسالی شود.

اهمیت کتاب در زندگی کودکان

اغلب والدین گمان می کنند بچه ها از اسباب بازی بیشترین لذت را می برند و مدام در حال تهیه اسباب بازی برای آنها هستند و به نقش کتاب به عنوان نوعی سرگرمی برای آنها نگاه می کنند. اما براساس یافته های اخیر، اسباب بازی ها نقش کمرنگ تری در رشد ذهنی کودک نسبت به کتاب دارند،به طوریکه در کشورهای پیشرفته وجود کتابخانه در اتاق کودک حتی از تخت خواب او مهم تر است و کتاب ها نقش بسیار زیادی در پرورش قوای ذهنی کودکان دارند.
کودک در ماه های اولیه زندگی با پاره کردن کتاب نوعی تخلیه انرژی می کند و پس از آن به آرامش درونی می رسد که این آرامش برای او توام با شادی خواهد بود و او در بزرگسالی می آموزد که با کتاب می تواند به آرامش و شادی برسد و این در وی نهادینه می شود.
گروهی از محققان بر این باورند که نه تنها علاقه به کتاب در کودکان امری وراثتی نیست بلکه ما می توانیم این امر را در کودک خود تقویت یا تضعیف کنیم ما میتوانیم با خواندن کتاب هنگام خواب برای کودک این امکان را برایش فراهم آوریم تا او خواب آسوده تری داشته باشد.
همچنین باعث ایجاد سوالاتی در ذهنش می شود که با فکر کردن درباره این سوالات و یافتن پاسخ برای آنها افزایش هوش و سطح هوشیاری را برای کودک به همراه خواهد داشت.خواندن کتاب برخلاف تماشای تلویزیون باعث ایجاد تمرکز در کودک می شود و این تمرکز برای کودک حس آرامش را به همراه خواهد داشت.
خواندن کتاب های داستان برای کودکان باعث ایجاد حس مقایسه در ذهن کودک میان شخصیت های خوب و بد می شود و کودک با پیام داستان متوجه می شود که همیشه شخصیت ها و خصلت های خوب پیروز هستند و همین امر سبب ایجاد ویژگی های مثبت در کودکان می شود.
والدین گمان می کنند که کودکان تنها به داستان ها برای گذران وقت گوش می دهند اما این طور نیست، آنها ممکن است ساعت ها پس از خواندن کتاب به آن داستان فکر کنند و حتی خود را جای شخصیت های داستان بگذارند.
کودکان از داستان ها می آموزند و به همین خاطر سال ها داستان ها در ذهن آنها باقی می ماند.
کتاب خواندن برای کودک بسیار مفید است و ذهن آن ها را پویا و حس اعتماد به نفسش را افزون می کند.

چگونگی انتخاب کتاب مورد علاقه کودکان

بچه ها برای خرید کتاب به چه چیزهایی توجه می کنند؟
بزرگترها برای خرید کتاب بیشتر جذب کتاب هایی می شوند که از دوستانشان درباره آن کتاب شنیده اند یا جذب کتاب های نویسندگان مطرح و نام آشنا می شوند. آنها کتاب هارا طبقه بندی می کنند و بنا به علاقه شان کتاب مورد دلخواهشان را می خرند؛گرچه طراحی روی جلد در فروش و استقبال از کتاب بسیار مهم است اما در بزرگترها، به ویژه کتابخوان های حرفه ای این مسئله در درجه دوم اهمیت قرار دارد.
اما دنیای کودکان فارغ از هر گونه نظم و طبقه بندی است. قوه بینایی کودکان بسیارقوی است و آنها طبق آنچه می بینند تصمیم می گیرند. بچه ها برای خرید کتاب نه به موضوع کتاب و نه به پیشنهاد دوستانشان اهمیت می دهند .

ویژگی های کتاب های محبوب کودکان عبارتند از:

۱٫ جلد مصور و زیبا: کودکان بیشتر کتاب هایی را دوست دارند که مصور و جلدزیباتری داشته باشد. آنها بیشتر جذب کتاب هایی می شوند که در آن تصاویر و نقاشیوجود داشته باشد و اگر کتابی چنین ویژگی هایی داشته باشد برای بچه ها بسیار محبوبخواهد بود

۲- استفاده از رنگهای شاد: بچه ها به رنگها بسیار اهمیت می دهند و بیشتر ترجیحمی دهند کتاب هایی را بخرند که رنگبندی بیشتری داشته باشد و در آن از رنگهای شادبیشتر استفاده شده باشد

استفاده از شخصیت های حیوانی در داستان: از دیگر ویژگی های کتاب محبوب کودکاناستفاده از حیوان ها و دادن شخصیت به آنها در طول داستان است. آنها بیشتر دوستدارند شخصیت کتابهایشان حیوان ها باشند

۴- علاقه به کتاب های باریک : بچه ها کتاب های قطور را دوست ندارند و بیشتردلشان می خواهد کتاب های باریک بخرند، چرا که گمان می کنند کتاب های بچه ها همیشهباریک هستند

۵- وجود شخصیت های کارتونی محبوب : شخصیت های کارتونی برای کودکان بسیار جذابند. بچه ها زمانی که شخصیت های کارتونی را در کتاب ها می بینند جذب آن می شوند حتی اگرکارتون آن را بارها دیده باشند و داستانش را دوست نداشته باشند.
قوه بینایی کودکان بسیارقوی است و آنها طبق آنچه می بینند تصمیم می گیرند. بچه ها برای خرید کتاب نه بهموضوع کتاب و نه به پیشنهاد دوستانشان اهمیت می دهند

همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا کتاب محبوب و موردتوجه بچه هامنتشر شود؛کتابهایی که گرچه شاید داستان زیبایی نداشته باشند، اما از جذابیت بسیاری برای جلب توجه و خرید توسط بچه ها برخوردارند.

نظری بدهید

1 × 1 =

کالایی در سبد خرید شما موجود نیست