اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

فواید خواندن کتاب به همراه کودک

کتاب کودک | کودک کتابخوان | پرورش خلاقیت | رشد ذهنی | کتابخوانی

در این مقاله می خواهیم به فواید خواندن کتاب به همراه کودک بپردازیم.

تحقیقات نشان می دهد کودکانی که از خواندن لذت می برند و بیشتر وقت خود را برای خواندن و لذت بردن از آن می گذارند ، مهارت در خواندن و نوشتن، واژگان گسترده تر و افزایش دانش عمومی و درک فرهنگ های دیگر را بیشتر از کودکان دیگر کسب می کنند. برخی از والدین در زمان کودکی خود کسی برایشان کتاب نخوانده است، به همین دلیل ممکن است هیچ تجربه‌ای در این رابطه نداشته باشند که بتوانند همان روش را برای کودکان خود دنبال کنند. بسیاری از بزرگسالان ممکن است که خودشان به تازگی مطالعه و کتابخوانی را شروع کرده باشند.

تمام توجه خود را به فرزندتان اختصاص دهید

برخی از افراد خواندن کتاب را در شب و هنگام خواب مناسب می داند و معتقدند که بهترین زمان کتابخوانی برای فرزندان‌ هنگام شب و زمانی که کودک در رختخواب است. اما اگر فرزند شما در این زمان بداخلاق و بی‌علاقه است یا شما احساس خستگی می‌کنید، می‌توانید در زمان‌های دیگری برای او کتاب بخوانید.

در زمان کتابخوانی مهم است تا تمام توجه خود را به کتاب و فرزندتان اختصاص دهید. دستگاه موبایل و دیگر وسایل را خاموش کنید. کودک باید از زمان کتابخوانی خود لذت ببرند.

در صورت امکان، کتابخوانی برای کودک را به عنوان بخشی از کارهای روزانه خود قرار دهید. هر چه بیشتر برای کودکان کتاب بخوانید، تاثیر آن را در رشد تربیتی کودک خود می بینید. کتابخوانی برای کودک فرصتی ایجاد می‌کند تا با کلمات، آواها و نوشته‌ها آشنا ‌شود و در عین حال کتاب‌خوانی موجب پیوند و وابستگی بیشتر در خانواده می‌شود.

با داستان درگیر شوید

کودک را به مشارکت در خواندن دعوت کنید، در مورد قسمت‌های مختلف داستان پرسش مطرح کنید و از این راه به طور غیر مستقیم قدرت درک کودک را بالا ببرید. با این روش، فرصت‌ پیش‌بینی داستان برای کودک امکان‌پذیر می‌شود. مثلا از او بپرسید فکر می‌کنی ممکن است بعدا چه اتفاقی بیافتد؟

با به اشتراک گذاشتن نظرات خود در مورد داستان و تشویق کودک به پاسخگویی و مشارکت، تفکر انتقادی را در آن‌ها را به وجود آورید. اما نباید تغییرات در داستان، باعث ناراحتی یا اضطراب کودک شود و با پرسش و پاسخ این کار را به یک امتحان یا تست برای آن‌ها تبدیل کنید. اگر فرزندتان علاقمند است، می‌توانید وظیفه کتابخوانی را با او تقسیم کنید. این کار برای تقویت مهارت‌های خواندن او همانند درک مطلب، شناخت کلمات و ساخت واژگان مفید است.

در کتابخوانی محدودیت سنی وجود ندارد

شما می‌توانید خواندن کتاب را برای کودک خود از زمان نوزادی آغاز کنید تا مهارت‌های یادگیری زبان را در او پرورش دهید. پرورش مهارت‌های نوزدان و کودکان از طریق کتابخوانی می‌تواند زیربنای موفقیت در زمینه سوادآموزی در سال‌های آینده تحصیلی باشد.

کودکان را تشویق کنید که همیشه کتاب داشته باشند تا بتوانند در سفر یا در اوقات فراغت بخوانند.

سعی کنید هرجا می روید همراه خود کتاب داشته باشید، چرا که بچه ها از انتظار کشیدن متنفرند. مثلا اگر مطب دندانپزشکی بیش از حد شلوغ باشد، حتی خوش خلق ترین بچه ها نیز رفتاری از خود نشان می دهند که والدین را به ستوه می آورند. تنها راه علاج این است که خود ر با سرگرمی های گوناگون برای موقعیت های اضطراری مجهز کنید. پس هرجا که می روید اسباب بازی و کتاب را بخشی از اثاثیه ی خود قرار دهید و قبل از این که از خانه خارج شوید از فرزندتان بخواهید کتاب یا مجله مورد علاقه ی خود را بیاورد. از دیگر راه های مهم برای تشویق بچه ها به مطالعه این است که به عنوان پاداش به فرزندتان کتاب بدهید.

کتابخوانی برای کودکان تنها محدود به سال‌های کودکی و تنها مزیت آن پایه‌گذاری یادگیری سوادآموزی و مهارت‌های شناختی در فرزندان نیست. هیچ محدودیت سنی وجود ندارد که مطالعه و کتابخوانی در آن زمان بی‌فایده باشد. تحقیقات اخیر در بریتانیا نشان می‌دهد که کتابخوانی در نوجوانی می‌تواند مزایای قابل توجهی در درک مطالب کتاب‌های درسی در زمان مدرسه به همراه داشته باشد. این فرصتی است برای دانش‌آموزان که از خواندن کتاب‌هایی لذت ببرند که خواندن‌شان به تنهایی برای آن‌ها بسیار سخت است.

کتابی را انتخاب کنید که هم کودک و هم خودتان ازخواندن آن لذت ببرید

پیشنهاد ما به شما این است که کتابی را انتخاب کنید که هم شما و هم فرزندتان به آن علاقمند هستید. کتابخوانی در کنار یکدیگر فرصت مناسبی است برای به اشتراک گذاشتن احساسات، در این صورت است که افق‌های دید فرزندان‌تان از طریق انتخاب کتاب‌های متنوع گسترده می شود.

برای خواندن فصل‌های کتاب به این موضوع فکر نکنید که فرزندان هنوز خیلی کم سن وسال هستند و از این توضیحات چیزی متوجه نمی شوند. اتفاقی که با خواندن شما در ذهن کودک شکل می گیرد می تواند بسیار ارزشمند باشد. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ زمانی برای شروع کتاب خواندن زود نیست.

کودکان علاقه‌مند هستند از خواندن کتاب‌هایی که امکان مطالعه آن‌ها به تنهایی برایشان امکان‌پذیر نیست لذت ببرند. این کار باعث گسترش دایره لغات کودک می شود.

به عنوان پیشنهاد شما می توانید که کودک خود را به کتابخانه ببرید و به آن‌ها بیاموزید که چگونه کتاب‌های جالب را برای کتابخوانی همراه شما انتخاب کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از دانش‌آموزان ابتدایی و دبیرستان در هنگام انتخاب کتاب برای خواندن به صورت مستقل، دچار استرس و تردید می‌شوند.

نگران نوع سبک کتابخوانی خود نباشید.

می توانید از بیان و صداهای مختلف برای شخصیت‌های یک کتاب استفاده کنید البته شاید همه افراد نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

در تحقیقات به عمل آمده، والدینی مشاهده شده‌اند که اعتماد به نفس پایینی برای کتابخوانی دارند اما توانستند بر این موضوع غلبه کنند. به عنوان مثال، در مقاله اخیر ما یکی از پاسخ‌دهندگان توضیح می‌دهد که مادرش با وجود اختلال در توانایی خواندن، برایش کتاب می‌خواند.

این مادر و بسیاری از دیگر والدین، از طریق تداوم و ایستادگی، عشق به کتابخوانی را به فرزندان خود الهام می‌بخشند.

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه