اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

آشنایی با دفتر شطرنجی

دفتر شطرنجی هدفمند | دفتر شطرنجی | تقویت حافظه

در این مقاله می خواهیم درباره آشنایی با دفتر شطرنجی صحبت کنیم.

داشتن الگو یکی از مهم‌ترین پایه‌های یادگیری در ریاضیات، طراحی، موسیقی و بسیاری از علوم و هنرهای دیگر است. دفتر شطرنجی با آموزش و طراحی تمرینات متنوع در زمینه‌ی شناخت الگوها و همچنین تکمیل کننده آموزش های ریاضی و یا سرمشق های کودکان پیش دبستانی و اول دبستان است. در دفتر شطرنجی میتوان الگوهای مختلفی را برای کودکان طراحی کرد و از آن ها خواست تا در کامل شدن طرح همکاری کنند. حتی کودکان می توانند با خلاقیت خود الگو و طرح های جدیدی را خلق کنند.

دفتر شطرنجی مختص یک رده سنی و افراد خاص نیست، در همه سنین میتوان از دفتر شطرنجی استفاده کرد، حتی بچه های کوچکتر.

همچنین این نکته را باید درباره دفتر شطرنجی بدانید که دفتر شطرنجی یک دفتر تمرینی است که به منظور تقویت مهارت دست ورزی، تقویت حافظه، برقراری ارتباط و شناخت رنگ ها، تقویت و هماهنگی ارتباط چشم و دست، آشنایی کودک با مفهوم فضا و حدود کادر برای کودکان طراحی و تدوین شده است.

کودکی که مهارت های دست ورزی را آموخته در سنین پیش از دبستان دیگر چالش چگونگی مداد در دست گرفتن را ندارد و بهتر می تواند نوشتن را آغاز کند.

کار با دفتر شطرنجی در تقویت فعالیت های بينايي، درکی، حرکتي و همچنین در رشد مهارت های نوشتاری کودکان تأثیر بسیاری دارد.

میتوان الگوها و فعالیت ها را در دفتر شطرنجی برای کودک از سطح مبتدی و آسان شروع کنید و با توجه به توانایی و پیشرفت کودک به مرور سطح الگوها و فعالیت ها را به سخت تغییر دهید. کودک خود درمی‌یابد که در پی این الگوها باید اهداف خاص و ویژه ای را دنبال کند. مانند مفاهیم ریاضی یا تفاوت رنگ ها.

تکرار الگوهای هندسی در دفتر شطرنجی باعث می شود که کودک در دوران پیش دبستانی تا پایه ریاضی در سال های آینده قوی شود. الگویابی و دنبال کردن الگو مهارت حل مسئله را در کودک تقویت می‌کند. 

با مشاهده هر الگو و طرح کودک باید به دنبال یک منطق یین رابطه مراحل تکرار شونده بگردد و با رسیدن به فرمول الگو ادامه روند کار را تکمیل کند و به رابطه ها پی ببرد این کار باعث می شود تفکر انتقادی در او تقویت شود.

با این دفتر تمرینی در کنار آموزش، پیدا کردن الگو مهارت حرکتی ظریف و توانایی نوشتن در کودک شکل می‌گیرد. مفاهیم شناختی اولیه از قبیل رنگ، شمارش و رعایت فاصله را یاد می‌گیرد که مقدمه‌ای برای شروع سال تحصیلی ابتدایی و تمرین نوشتن هست.

 

اهداف کار با دفتر شطرنجی:

 • شناخت مفهوم شمارش و مرحله
 • تقویت حافظه ی دیداری
 • آشنایی با شکل هندسی مربع
 • کشف استعدادهای نهفته
 • توجه به تفاوت های فردی
 • آزادی عمل حداکثری

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
  0
  سبد خرید
  سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه