اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

انواع بازی برای کودکان و نوجوانان

همانطور که در مقاله قبل گفته شد بازی حق کودک و فرصتی برای تقویت رشد ذهنی و سلامت کودک است. همچنین حق بازی به عنوان یکی از اساسی‌ترین شرایط برای سلامتی کودکان محسوب می‌شود که حتی سازمان ملل متحد آن را به عنوان یک حق جهانی برای کودکان تبیین کرده است. در این مقاله می خواهیم درباره انواع بازی برای کودکان و نوجوانان برای شما صحبت کنیم.

در ادامه به بخش های مختلف و انواع بازی برای کودکان و نوجوانان میپردازیم:

بازی‌های فکری جذاب و مهیج

این نوع بازی ها به سادگی می‌توانند موجب درگیر شدن ذهن کودک شوند و او را وادار به تخیل، فکر کردن و تجزیه و تحلیل کنند. در نتیجه با انجام این بازی‌ها ذهن کودک بیش از پیش رشد می‌کند.

بازی های فکری؛ زمینه ساز رشد و تقویت ذهن کودکان و نوجوانان

هنگامی که شما والدین عزیز تصمیم می‌گیرید برای فرزند خود اسباب بازی یا بازی‌های فکری و آموزشی تهیه کنید چه نکاتی را مدنظر خواهید داشت؟ آیا از دسته‌بندی‌ بازی‌های فکری مطلع هستید؟ آیا می‌دانید بازی مناسب فرزند شما چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

یکی از نکات مهم در هنگام تهیه بازی‌های فکری توجه ویژه به سن هوشی کودک است. در واقع شما باید بدون در نظر گرفتن سن او بازی فکری را تهیه کنید.

بازی‌هایی که کودک را به جنب و جوش و حرکت وادار می‌کند

یکی از نکات اصلی و مهم که باید در هنگام رشد کودک در نظر گرفته شود، پرورش و تقویت مهارت‌های حسی و حرکتی اوست. به‌طور معمول این فعالیت‌ها از بدو تولد آغاز شده و تا ۱۸ ماهگی باعث رشد و تقویت عضلات مختلف کودک می‌شود. بازی‌هایی نظیر پرش‌های متوالی، پرتاب حلقه‌های هوش، انتخاب و چیدن اشکال مختلف از جمله بازی‌های حسی و حرکتی محسوب می‌شود.

بازی‌های مهیج دو بعدی و سه بعدی

بازی‌های دوبعدی در سنین پایین نظیر ۲ سالگی قابل استفاده است. از جمله این بازی‌ها می‌توان به انواع مختلف پازل مانند پازل‌هایی با تکه‌های زیاد اشاره کرد. بازی‌های سه بعدی می‌توانند قدرت تجسم و ایجاد حجم‌های گوناگون را در ذهن کودک پرورش دهند. این بازی‌ها از سن ۴ سالگی کودک قابل استفاده هستند. بازی‌هایی نظیر خانه‌سازی و ساخت اجسام مختلف به کمک وسایل کوچکتر جزء این بازی‌ها محسوب می‌شود.

بازی‌هایی که به تحلیل و دقت نیاز دارند

این‌گونه بازی‌ها معمولا در جهت تقویت استقلال عمل کودک تولید می‌شود. معمولا برای انجام این بازی‌ها علاوه بر دقت و تمرکز فراوان، داشتن قدرت تجزیه و تحلیل اتفاقات بازی نیز نیاز است.

بازی‌هایی که سرعت عمل را در کودک افزایش می‌دهند

بعضی از بازی‌ها در عین حال که نیازمند دقت و تمرکز بالایی هستند، سرعت عمل بالای فرد را نیز احتیاج دارند. این بازی‌ها می‌توانند به صورت دو نفره یا گروهی انجام شوند. تأثیر مثبت این بازی‌ها سبب افزایش قدرت تصمیم‌گیری در کودکان می‌شود. مکعب روبیک از نمونه‌های بارز بازی‌هایی است که به سرعت عمل بالایی نیازمند است.

بازی‌هایی با ماهیت ادراک

این دست بازی‌ها معمولا به صورت دو نفره یا گروهی انجام می‌شود. بازی‌های ادراکی می‌تواند هوش کلامی و همچنین قوه تخیل را در کودکان تقویت کند.از جمله این‌گونه بازی‌ها می‌توان به بازی‌های فکری داستانی که تخیل کودک را به جنب‌وجوش می‎‌اندازد، اشاره کرد.

بازی‌های استراتژیک و با حساسیت بالا

بازی‌هایی که استراتژیک هستند به طور کلی برای سنین بالای ۸ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بازی‌ها توانایی این را دارند تا همه بخش‌های مختلف ذهن کودک و نوجوان را در یک نقطه متمرکز کنند. انجام دادن چنین بازی‌هایی در رشد و تقویت هوش کودکان بسیار تأثیرگذار خواهد بود. از جمله این بازی‌ها می‌توان به شطرنج اشاره کرد.

بازی‌های فکری با اهداف خاصی تولید و عرضه می‌شوند. ولی همه آنها می‌توانند با جنبه‌های مختلف آموزشی خود، کودکان و نوجوانان را آماده حضور در مراحل بعدی زندگی یعنی سنین بزرگسالی کنند.

در دنیای امروز محققان ثابت کرده‌اند، استفاده از کامپیوتر، ماشین حساب، موبایل و… موجب کاهش فعالیت‌های ذهنی و عدم شکوفایی و پرورش استعداد و خلاقیت افراد می‌شود. تمامی انسان‌ها (مخصوصا کودکان و نوجوانان) ذاتا خلاق هستند. البته به شرطی که بتوانند موقعیت‌های مناسب برای پرورش این استعداد برای خود فراهم آورند. بازی‌های فکری ویژگی‌ها و خصوصیات مثبت بسیاری دارند که سبب ایجاد مهارت‌های مختلف و البته کارآمد در کودک می‌شوند.

 این مهارت‌ها عبارتند از:

رشد و تقویت قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات مختلف

تقویت و درک سریع مطلب

رشد آگاهی در زمینه‌های مختلف

آشنایی و پرورش یادگیری به صورت مفهومی

گسترش تفکر جانبی و انتقادی

رشد و تقویت قدرت تخیل و خلاقیت

افزایش قدرت جست‌وجو برای پیدا کردن راه صحیح حل مسئله

تقویت مهارت تکلم و صحبت کردن با دیگران جهت ادای صحیح حروف و کلمات

 

نظری بدهید

پشتیبانی فروش

در اولین فرصت پاسخگوی شما هستم.

0
    0
    سبد خرید
    سبد شما خالی استبازگشت به فروشگاه