اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

چگونه برای نوزادان کتاب بخوانیم

در این مقاله می خواهیم درباره اینکه چگونه برای نوزادان کتاب بخوانیم با شما صحبت کنیم.

کتاب هایی که مناسب نوزادان و کودکان زیر دو سال هستند باید دارای بسیار ساده، دارای متنی تکرار شونده و تصاویر با کیفیت و واضح باشند. کودکان زیر دو سال و مخصوصا کودکانی که اولین ماه های تولد را سپری می کنند، دوست دارند فقط صدای شما رابشنوند.

 شما می توانید برای نوزاد خود هر نوع شعر یا کتاب داستان را بخوانید، مخصوصاً کتاب های شعر یا متن های موزیکال و آهنگین.

نوزادان در ماه های اول تولد علاقه مند است که بیشتر به محیط و چیزهای مختلف نگاه کند، پس سعی کنید کتاب هایی را انتخاب کنید که تصاویر ساده داشته باشند.
درست است که خواندن کتاب های تخصصی شغلی برای نوزادان بی فایده است، مثلا نمیتوان انتظار داشت که اگر در زمان نوزادی فرزند خود کتاب های زیست را بخوانید کودک شما در آینده زیست شناس می شود! اما می توان گفت که خواندن کتاب می‌تواند در هر زمینه ای برای نوزاد می تواند باعث پیشرفت مغز و زبان او در سالهای اولیه زندگی و همچنین بسیار مفید باشد.

زمانی کودک شروع می کند اسباب بازی و وسایل مختلفی را در دست بگیرد، بهترین کار این است که کتاب های پارچه ای با رنگ های روشن و اشکال هندسی و تصاویر مختلف استفاده کنید.

زمانی که نوزاد شما با نگاه کردن به کتاب شروع  به نشان دادن واکنش های مختلف کرد و به شما این موضوع را فهماند که به مطالعه و حرف ها و صحبت های شما علاقه دارد و توجه می کند، شروع کنید از کتاب هایی با قطع بزرگ با تصاویری از کودکان دیگر یا تصاویر اشیاء آشنا مثل اسباب بازی استفاده کنید.

زمانی که کودک توانست کارهایی مانند نشستن در وان حمام یا برداشتن غذا با دست و خوردن آن را انجام دهد، داستان هایی با موضوع کارهای روزمره مثل وقت خواب یا وقت حمام برای او بخوانید.

همچنین زمانی که نوزاد شما شروع به حرف زدن کرد، از کتاب هایی استفاده کنید که دارای کلمات روان و ساده هستند تا بتوانید نوزاد را تشویق به تکرار کلمات کنید
کتاب هایی که در داخل صفحات آن آیینه وجود دارد یا از جنس های مختلفی (نرم، زبر، برجسته) دارند. همچنین کتاب های تاشونده ای که هنگام بازکردن تصاویر مختلف به طور برجسته در آن نمایش داده می شود برای گروه سنی نوزادان بسیار مناسب می باشد.

همانطور که می دانید نوزادان مهارت در دست داشتن وسایل ظریف و کوچک را به خوبی یاد نگرفته اند، پس بهترین و مناسب ترین کتاب داستان یا شعر، کتاب هایی که با قطع بزرگ و جنس پلاستیکی یا پارچه ای است تا نوزاد بتواند به راحتی کتاب را در دست بگیرد و آن را ورق بزند.

کتاب های وینیلی و یا پارچه ای را در همه جا میتوان استفاده کرد، مثلا در حمام.

یکی از بهترین راه ها برای اینکه مطمئن شوید که فرزند کم سن و سال شما در آینده یک به مطالعه علاقه مند خواهد شد این است که در همه جای خانه کتاب داشته باشید.

نظری بدهید

There are no products