اطلاعات تماس

آدرس و تماس با انتشارات عارف کامل : میدان انقلاب (ضلع جنوب شرقی )- کوچه آبرو - پلاک 2 -واحد 48 تلفن : 66494286-09128040484

ویژگی های کتاب داستان کودکانه

کتاب کودکانه , کتابخوانی , علاقه کودک به کتاب , کتاب خوب

برای بسیاری از والدین این سئوال مطرح است که چه کتاب داستان کودکانه ای برای فرزندم مناسب است؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با ویژگی های کتاب داستان کودکانه، آشنا میکنیم. با توجه به این ویژگی ها می توانید کتاب هایی مناسب، برای فرزندتان انتخاب کنید.

 

ویژگی های کتاب داستان کودکانه:

 

1. کتاب داستان کودکان باید دارای تصاویر شاد و براق باشد.

کتاب داستان خردسالان باید پر از تصاویری با رنگ های شاد و براق باشد و نوشته های کمی داشته باشد، زیرا یک تصویر بهتر از هزار کلمه، مفهوم را به کودک می رساند. برای آموزش و تقویت خلاقیت کودک هم تصویر حرف اول را می زند.

 

2. کتاب داستان کودکانه باید محتوای خلاقانه داشته باشد.

کتاب قصه باید دارای محتوای خلاقانه باشد و خواندن آن برای کودک هیجان انگیز و جالب باشد، باید اتفاقات در داستان سریع باشد و شخصیت های داستان باید به خوبی معرفی شده و برای کودک باور پذیر باشند.

مشکلات و مسائل شخصیت های داستان باید شبیه مشکلات و مسائلی باشند که کودک در آن سن با آنها مواجه می شود.

 

3. بهتر است در داستان صحبت های خنده دار و لطیفه های بامزه گفته شود.

دنیای کودکان باید دنیایی سرشار از شادی و خنده باشد، بهتر است که آموزش های تربیتی کودک با بازی و مطالب خنده دار برای او بیان شود تا صحبت های جدی !

 

4. باید خواندن کتاب برای کودک آسان باشد.

تقسیم بندی کتاب باید به صورتی باشد که خواندن کتاب را برای کودک آسان کند. نوع قلم و اندازه نوشته های کتاب باید به چشم کودکان آشنا باشد. این نکته به فهم و شناخت بیشتر کلمات توسط کودک، کمک می کند.

 

5. داستان کودکانه باید در ابتدای داستان اطلاعات کمی ارائه بدهد.

بهتر است کتاب با اطلاعات کمی شروع شود، فقط اطلاعاتی ضروری مانند اطلاعات کلی در مورد شخصیت اصلی داستان، اسامی و محل زندگی آنها.  اطلاعات اضافی کودک را خسته کرده و دیگر میلی به کتابخوانی نشان نخواهد داد.

 

6. داستان کودکانه باید پایان خوشی داشته باشد.

قسمت پایانی داستان بسیار مهم است. در انتهای داستان، باید همه مشکلات و مسائل حل شده و کتاب پایان خوشی داشته باشد. این مساله به خصوص برای کودکان خردسال اهمیت بیشتری دارد.

 

7. داستان کودکانه باید به صورت غیر مستقیم به کودک آموزش دهد.

بهتر است داستان دارای محتوای آموزشی نیز باشد. یک داستان خوب باید به کودک نکات اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی را بطور غیر مستقیم آموزش دهد.

 

8. داستان کودکانه باید ویژگی های مثبت شخصیتی را به کودک آموزش دهد.

کتاب خوب کودکان باید شخصیت هایی داشته باشد که بتوانند در شرایط سخت قادر به تصمیم گیری درست شود. شجاعانه برای زنده ماندن و زندگی خود تلاش کرده و در تمام مراحل از اصول صحیح اخلاقی پیروی کنند.

 

 

 

نظری بدهید

There are no products